Aktuális hírek, Hírek

VERSENYFELHÍVÁS ÉS BESZÁMOLÓ

Ha szereted a fizikát, a kísérletezést, jól beszélsz angolul, és egy életre szóló élményre vágysz, akkor itt a helyed!

A Fizika Világbajnokságnak is nevezett IYPT (Ifjú Fizikusok Nemzetközi Versenye, angolul International Young Physicists’ Tournament) egy angol nyelvű, kísérleti fizikai csapatverseny, ahova a világ minden tájáról (több mint 30 országból) érkeznek középiskolások, hogy összemérjék tudásukat. Az IYPT a XXI. század kihívásainak megfelelő készségeket vár el az indulóktól: nemcsak a fizikában kell jártasnak lenni, hanem az eredményeket prezentálni és megvédeni is tudni kell! A résztvevő diákok a versenyt megelőzően elvégzett fizikai méréseiket és kutatásaikat egy – angol nyelven előadott – tudományos prezentáció formájában mutatják be a rivális csapatoknak.

Az IYPT verseny magyarországi első fordulójára (Hungarian Young Physicists’ Tournament, HYPT) a hypt.elte.hu oldalon való regisztráció határideje: 2023. október 31. éjfél.

A jelentkező diákoknak egy tetszőlegesen választott IYPT problémáról (elérhetőek itt: iypt.org/problems/problems-iypt-2024) egy legfeljebb 8 oldalas magyar nyelvű dolgozatot kell beküldeniük. Beküldési határidő 2023. november 28. Ezek alapján a legjobbak az ELTE TTK-án, december közepén megrendezésre kerülő szóbeli fordulón vehetnek részt. Az induló diákoknak itt az általuk beküldött előadást élőben kell előadniuk 10 percben, majd kutatásukat megvédeniük.

FELADATOK

A decemberi szóbeli fordulót követően a 10 legmagasabb pontszámot elérő diák az ELTE TTK Anyagfizikai Tanszékén végezheti a további kutatásait. A felkészülés során nyújtott teljesítmény alapján 3 diák indulhat az osztrák AYPT versenyen, az 5 legjobb diák pedig bekerül a Magyarországon megrendezésre kerülő 37. IYPT magyar csapatába.

Jelentkezés, a feladatok szövege és további információk az hypt.elte.hu weboldalon.

Néhány példa a 2024-re kitűzött IYPT problémák közül:

Találd fel magad. Vegyél egy dobozt (pl. egy gyufásdobozt), és töltsd meg azonos tárgyakkal (pl. gyufa, labda, …)! Találj ki egy módszert, amellyel kizárólag a doboz rázása közben keletkező hang alapján meghatározható a dobozban lévő tárgyak száma. Hogyan függ a mérési módszer pontosság a tárgyak és a doboz tulajdonságaitól, valamint a pakolás sűrűségétől?

Mágneses fogaskerék. Vegyél több egyforma „fidget spinner”-t, és rögzíts a végükre neodímium mágneseket. Ha egymás mellé helyezzük őket egy síkban, és az egyiket elforgatjuk, a többi a mágneses mező hatására kezd el forogni. Vizsgáld meg és magyarázd a jelenséget!

Vonalzótrükk. Helyezz egy vonalzót az asztal szélére, és dobj egy labdát a szabad végére. A vonalzó le fog esni. Ha azonban a vonalzó egy részét letakarod egy papírdarabbal, és megismétled a dobást, akkor a vonalzó az asztalon marad, míg a labda lepattan róla. Magyarázd meg a jelenséget, és vizsgálja meg a fontos paramétereket!

Ezüstérmesek lettek az ifjú fizikusaink Pakisztánban

július 18-25. között került megrendezésre 36. alkalommal az Ifjú Fizikusok Nemzetközi Versenye (IYPT – International Young Physicists’ Tournament, https://www.iypt.org).

A pakisztáni vízumszerzés nehézségei miatt idén kevesebb csapat indult. A magyarok 14 ország közül végül 7. helyen végeztek, ezzel ezüstérmet szerezve.

A felkészülési időszak során a hallgatók kutatásaik folytatása mellett a verseny körülményeit szimulálva próbálták el előadásaikat. Az ELTE TTK IYPT laborja az év folyamán megtelt a kísérletekhez és mérésekhez szükséges eszközökkel. Ezen komplex alkotói munka során a diákok a fizikáról sokat tanulva megismerték a valódi kutatómunka örömeit és nehézségeit is. A felkészülés fontos pillanata a fizikusi edzőtábor, ahol a kutatói munkát és előadások gyakorlását közösségi programok és játékok váltották egy idilli balatoni környezetben.

Sajnos csapatunkat az 5 helyett csak 4 diák tudta képviselni, így hátrányból indultunk. 9 kutatási témával érkeztünk a pakisztáni Murree városába, melyből 4-et mutatottunk be a versenyen. A megmérettetésen a saját kutatási eredmények prezentálása mellett a többi ország eredményeinek opponálása és értékelése (review) is a verseny része.

Idén is sikerült a „fizikázás” mellett jobban megismerni a fogadó országot, jelen esetben Pakisztánt. Egy teljesen új világot és kultúrát fedezhettünk fel. Körbenéztünk Murree városában, kirándultunk a Himalája aljában, megismerhettük és „kitanultuk” a helyi népzenét és táncot is. Mindeközben különleges ételeket fogyasztottunk, amelyek, habár sokszor csípősek voltak, de a helyi mangók ízét azóta is emlegetjük. A helyiek egyedülálló vendégszeretete megalapozta, hogy igazán jól érezzük magunkat.

További információkért látogasd meg, és kövesd Facebook oldalunkat: facebook.com/hypt.elte.hu, ahol a csapat részletes élménybeszámolóját, képeit és eseményeit találod, amik többet mondanak minden szónál!

A magyar csapat tagjai voltak:

  • Czehlár Gergely (Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, 12. évf.);
  • Grosser Dániel (Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium, 11. évf.);
  • Szederkényi Kincső (Budapesti Német Iskola, 10. évf.);
  • Vári Gergely Péter (Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium, 11. évf.).

A versenyzők felkészítése az ELTE Anyagfizikai Tanszékén folyt egyetemi hallgatók, oktatók és középiskolai tanárok vezetésével: Egyetemi és középiskolai oktatók: Hömöstrei Mihály (Budapesti Német Iskola, ELTE), Ispánovity Péter (ELTE), Jenei Péter (ELTE), Szeidemann Ákos (Eötvös József Gimnázium, Tata), Széchenyi Gábor (ELTE), Vincze Miklós (ELTE-MTA). Egyetemi hallgatók és doktoranduszok: Bánóczki Tímea (BME), Beregi Ábel (University of Oxford), Jéhn Zoltán (ELTE, TU Wien) Kadlecsik Ádám (ELTE), Lipovics Dániel (University College London), Somogyi Boglárka (King’s College London), Penc Patrik (BME), Simon Tamás (ETH Zürich), Vavrik Márton (BME).

A sok nevetéssel és kemény munkával töltött év után most indul a felkészülés a 2023-as megmérettetésre, mely Budapesten kerül megrendezésre.

A versenyt támogatja: az Európai Kutatók Éjszakája; a Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont; a Kutatók Éjszakája Alapítvány és a Nők a Tudományban Egyesület.