Japán-EU partnerség az innováció, tudomány és technológia területén

A JEUPISTE projekt célja, hogy elősegítse a Japán-EU együttműködést a tudomány, technológia és innováció (TTI) területén azáltal, hogy támogatja a stratégiai párbeszédet és a kétoldalú információs szolgáltatások kiépítését. Az együttműködés középpontjában az adott technológiák és/vagy társadalmi kihívások, valamint a projekt ügyfélszolgálatának üzemeltetése áll (beleértve a tanácsadást és adminisztrációs segítséget, az EK és a Japán támogatói szervezetek közötti kapcsolattartást, partnerkeresést stb.), és hozzájárul a projekt humán erőforrásának fejlesztéséhez is.

A JEUPISTE projekt általános céljai:

  1. Rendszeres adatgyűjtéssel, elemzéssel és ellenőrzéssel támogassa az EU-Japán projektben (a továbbiakban: a projekt) érintettek politikai, TTI területen folytatott párbeszédét.
  2. Kétoldalú információáramlással és a célterületen végzett hálózatépítési tevékenységekkel támogassa az EU-Japán TTI együttműködést.
  3. A projekt segítséget nyújt a kutatók, ügyintézők/menedzserek és egyéb KFI szereplők számára a projekt gyakorlati megvalósításában, különösen azáltal, hogy részt vehetnek és hozzáférhetnek a H2020 programhoz.
  4. Hogy meghatározza a közösen vállalt tevékenységeket és szinergiákat az uniós politika, a Japán program és egyéb TTI együttműködési program keretében vállaltakkal, mint pl. a H2020, Enterprise Europe Network (EEN), EU-Japán kutatási hálózatok stb.

A JEUPISTE projekt specifikus céljai:

A)     A régi és a jelenlegi projektek eredményeinek mérése (J-BILAT, CONCERT-Japan stb.), továbbá az EU-Japán tudományos, technológiai és innovációs együttműködés elemzése és mérése lehetővé teszi azon együttműködési területek azonosítását, ahol a JEUPISTE a legjobb finanszírozási forrásokat és eszközöket tudja kínálni annak érdekében, hogy az EU-Japán TTI együttműködés megerősödjön.

B)      Egy folyamatos és kiegyensúlyozott kommunikációs csatorna megteremtése, valamint az EU és Japán közötti TTI politikai párbeszéd biztosítja az érintett felek stratégiai elképzeléseinek és érdekeinek figyelembe vételével létrejövő rövid- és középtávú (a JEUPISTE projekt ideje alatt és azon túl) együttműködés finomhangolásának lehetőségét. Bár természetesen a projekt ideje alatt nem elérhető cél, de kívánatos, hogy létre jöjjön az európai kutatási szervezetek között egy olyan közös kapcsolatépítő hivatal, amely meghatározza a JEUPISTE stratégiáját, amelyre azért van szükség, hogy erősítse az EU, a nemzeti és a regionális partnerek által finanszírozott tevékenységeknek a szinergiáit.

C)      A lehetőségek kétoldalú propagandáját (EU forrásokból Japán, Japán forrásokból az EU) úgy alakítják, hogy a projekt területén működő magasan képzett konzorciumi tagok mind Japánban és az EU-ban az ipari vezető szerep és társadalmi kihívásokban szerzett tapasztalataik révén elősegítsék a helyi hálózatok fejlesztését és népszerűsítsék a KFI-k közötti pénzügyi együttműködést. A népszerűsítő kampány formai követelményeit a weben található információs portálok tartalmazzák, a szervezet elsődleges feladata a népszerűsítő kampány és a hálózat fejlesztéshez kapcsolódó események szervezése. Ahol lehetséges, a hatékonyság maximalizálása érdekében a konzorcium együttműködésre törekszik más hasonló programokkal.

D)     A finanszírozó szervezetek és a kapcsolódó programok közötti fokozott együttműködés lesz a kulcsa annak, hogy könnyebbé váljon az innovációs láncban részt vevő szereplők közötti partnerkapcsolatok kialakítása, amely hozzájárul a köz-és magánszféra közötti partnerkapcsolatok további fejlődéséhez, a közös technológiai kezdeményezésekhez és az egyetem-ipar közötti együttműködésekhez, így kínálva lehetőséget az EU-Japán Tudományos és Technológiai Együttműködés jelentős bővítéséhez, terjedelmének és hatásának növeléséhez. A COCERT-Japan együttműködést megelőző munkája és a támogató szervezetek közötti tartós együttműködés biztosítja a lendületet a kutatók közötti támogatáshoz.

E)      Összhangban a J-BILAT programmal, folyamatosan erősítik az ügyfélszolgálatot és a képzést annak érdekében, hogy az EU-Japán együttműködés ügyintézésének technikai részleteit jól ismerő, jól képzett humán erőforrás jöjjön létre, akik fontos és értékes kapcsolattartó pontjai lesznek a tartós együttműködésnek és hozzájárulnak az együttműködés keretében létrejövő projektek számának növeléséhez.

F)      A fent említett projektstratégiával összehangolt kommunikációs stratégia biztosítja majd a különböző, egymással párhuzamosa zajló JEUPISTE munkarészek összehangolt kezelését, és segíti az EU-Japán együttműködés eredményeinek szélesebb körben való terjesztését.

Projekt résztvevők

Sorszám

Résztvevő szervezet neve

Rövidített név

Ország kód

1 (Koordinátor)

Institute for International Studies and Training(EU-Japan Centre for Industrial Cooperation)

IIST

JP

2

Agency for the Promotion of European Research

APRE

IT

3

Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt

DLR

DE

4

PRAXI Network/ Foundation for Research and Technology

FORTH

GR

5

Regional Centre for Information and Scientific Development

RCISD

HU

6

The Scientific and Technological Research Council of Turkey

TUBITAK

TR

7

Agency for Management of Universities and Research Grants

AGAUR

ES

8

International Network for SMEs

INSME

IT

9

Kobe University

KU

JP

10

Centre for Social Innovation

ZSI

AT

 

Kapcsolat

E-mail: jeupiste@rcisd.eu

Projekt hírlevél

Projekt honlap