IncoNet CA

Az IncoNet CA projekt két kontinens országait köti össze, Közép-Ázsia országai közül Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tádzsikisztánt, Türkmenisztánt és Üzbegisztánt, valamint az EU országait, mely kapcsolat nagy stratégiai jelentőségű az EU számára. Annak ellenére, hogy a tudományos és technológiai együttműködés már egész fejlettnek mondható az EU tagállamok és a keretprogamhoz csatlakozott közép-ázsiai országok (AC) között, mindkét félnek jelentős érdeke a kétoldalú TTI együttműködés további fokozása. Ez a kölcsönös érdek vezérli egymás tudományos erősségeinek optimális kihasználását azáltal, hogy megosztják a megfelelő forrásokat és közös erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a tudományos eredmények könnyebben kijussanak a nemzeti, regionális és a globális piacokra, valamint megoldást találjanak a mindkét régióban felmerülő társadalmi kihívásokra.

Az IncoNet EaP projekt általános céljai

1.  A régiók közötti politikai párbeszéd fejlesztésének támogatása, melynek eredményeként javul a tudomány, technológia és innováció területén meglévő együttműködés az EU és a Keleti Partnerség országai között a különböző megközelítések, a kommunikáció és adatcsere fejlesztése által, amelynek részletei alább olvashatók.

2. Kiemelt cél miden Keleti Partnerség országainak számára egyaránt fontos társadalmi kihívások kezelése, amelyek a korábbi projektek során azonosításra kerültek, mégpedig a klímaváltozás, energia és egészségügy. A jelen projekt során a különböző strukturális tevékenységeket egyaránt támogató politikai és operatív kutatás-támogatások erre fókuszálnak majd.

3. Konkrét intézkedések, széleskörű iránymutató tevékenységek bevezetése annak érdekében, hogy erősítsék a hatékony és fenntartható innovációs partnerségi viszonyt a két régió között.

A projekt nem csupán a Kutatási és Technológiafejlesztési Hetedik Keretprogram, valamint a Demonstrációs és az új kutatási, innovációs program 2014-2020. évi időszakára szóló H2020 program közötti kapcsolatot teremti meg, hanem az egyéb közösségi politikákat és eszközöket (ENPI és az azt követő ENI, stb.), valamint további nemzetközi kezdeményezéseket (UNDP, az ENSZ-EGB, az UNEP, a Világbank, stb.) is átölel annak érdekében, hogy meghatározzon szinergiákat, kiegészítéseket a, megfelelő (pénzügyi) eszközök között.

A projekt speciális céljai

  1. Társadalmi kihívásokra összpontosítás

Az IncoNet EaP projekt három társadalmi kihívás kutatási prioritásait támogatja, mégpedig az éghajlatváltozás, energia és az egészség területén. Megvizsgálja a közös tervezési és finanszírozási lehetőségeket, valamint a kapacitásbővítő tevékenységeket. A projekt az előző IncoNet program tapasztalataira építve azonosítja az említett 3 társadalmi kihívás releváns résztvevőit, végrehajtja a szükséges kísérleti, iránymutató tevékenységeket, végül a végrehajtott intézkedések értékelését követően ajánlásokat fogalmaz meg.

  1. A politikai párbeszéd támogatása

Nincs hivatalos formája az EU MS/AC valamint a Keleti Partnerség országai közötti tudomány, technológia és innováció politikai párbeszédének. Ennek helyettesítése érdekében több nemzetközi politikai stakeholder konferenciát szerveznek a projekt keretében, a tudományos közösség, a magánszektor és a nemzetközi szervezetek stb. számára.

  1. Stakeholderek közötti együttműködés elősegítése

E címszó alatt két fő tevékenységi területet említ az INCO Munkaprogram 2013: egyrészről tevékenységek, melyek az EU Keretprogramot támogatják, másrészt intézkedések, amik az innovációs együttműködést segítik elő.

  1. Hatékonyság és a hatás biztosítása

A projekt különös erőfeszítéseket szentel a kommunikációs és disszeminációs tevékenységeknek, hogy növelhesse a befolyást.

Projekt résztvevők listája

Sorszám Résztvevő rövid neve Résztvevő szervezet neve Ország
1(koord.) IPPT-PAN Instytut Podstawowych Problemow Techniki Polskiej Akademii Nauk Lengyelország
2 CeRISS Centre for Regional and International STI Studies and Support Görögország
3 InExCB-Kz Independent Expert Consulting Board to Promote Scientific Research Activity in Kazakhstan Kazahsztán
4 DLR Deutsches Zentrum fuer Luft- und Raumfahrt e.V. Németország
5 IUCP-T Indo-Uzbek Centre for promotion of S&T Cooperation Üzbegisztán
6 EIMO Eurasian Institute of International Relations Kirgizisztán
7 ZSI Zentrum für soziale Innovation Ausztria
8 TUBITAK The Scientific and Technological Research Council of Turkey Törökország
9 ASRT Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan Tadzsikisztán
10 GG GRANT Garant s.r.o. Cseh Köztársaság
11 SCC-AU Scientific Consulting Center “Altyn Umyt” Company Türkmenisztán
12 ETAg Sihtasutus Eesti Teadusagentuur Észtország
13 NATD National Agency for Technological Development JSC Kazahsztán
14 CAACD Central Asian Agency of Cooperation for Development Kirgizisztán
15 SPI Sociedade Portuguesa de Inovação, Consultadoria Empresarial e Fomento da Inovação, S.A. Portugália
16 RCISD Regional Centre for Information and Scientific Development Ltd Magyarország
17 UNU United Nations University, Vice Rectorate in Europe, Institute for Environment and Human Security Németország

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapcsolat

Dávid, Ádám
E-mail: adam.david@rcisd.eu