FAWORIT 2013

„A kutatók lenyűgöző világa a technológia korában – hallj, ízlelj, láss, szagolj és érezd magad jól akár egy kutató!”

 

Az ’Európai Kutatók Éjszakája’ egy olyan, tudományos és kutatási szervezetek széles körét összefogó pán-európai esemény, melynek során a múzeumok, laboratóriumok és tudományos intézmények szórakoztató és látványos rendezvények széles körét kínálják egészen késő estig. A program célja, hogy a nyilvánosság, de különösen a fiatalok számára lehetőséget kínáljon a kutatókkal való találkozásra egy ünnepi és fesztivál jellegű esemény keretében, és hogy növelje a kutatói pálya vonzerejét. Mindennapi életünkben elsöprő mennyiségű információ vesz körül minket, ami komoly kihívást jelent érzékeink számára. A kutatók egyedi módon kezelik ezeket a kihívásokat: élvezik, hogy hallják, ízlelik, látják, szagolják, vagy épp érzik a minket körülvevő világot. Kíváncsiságuk segíti őket ezen információk értelmezésében, ezáltal új megoldások és találmányok születnek. Csakúgy, mint a kutatók, mi is mind kíváncsiak vagyunk, és érzékszerveinket használjuk arra, hogy megtapasztaljuk környezetünket.

 

A FAWORIT 2013 általános célkitűzései  

Az esemény célja, hogy bemutassa, hogy a kutatói életpálya menő és kreatív, valamint, hogy felhívja a közvélemény figyelmét arra, hogy ismerje fel a kutatók mindennapi munkájának és erőfeszítésének eredményét, melyekkel nagyban hozzájárulnak a társadalom működéséhez, hisz bármikor ha eszünk, valamit megfogunk, vagy látunk, akkor anélkül, hogy tudatosulna bennünk, de a kutatók találmányaival és kutatási eredményeivel találkozunk.

A 2013. szeptember 27-én megrendezésre kerülő eseménysorozat középpontjában a kutató, az ő szakmai és személyes élete áll. Minden program az öt érzékszervünkből valamelyikkel foglalkozik.  Az este folyamán a közönség részese lehet vicces és szórakoztató elemekkel fűszerezett tudományos beszélgetéseknek, előadásoknak. A programban részt vevő nagyszámú (fiatal, idős, férfi, nő) kutató az interaktív programok révén közvetlen kapcsolatba tud kerülni a nagyközönséggel. A célközönség ezáltal felfedezheti, hogy a kutatói karrier milyen érdekes, élvezetes és hasznos.

A projekt másik igen jelentős célja, hogy motiválja a fiatalokat- a jövő generációt – a tudományos szakma választására, ezáltal megkönnyítse az Európai Kutatási Térség kutatói létszámának növelését. Célunk, nem csak az hogy legalább 15 000 látogatót vonzzon a Kutatók Éjszakája, hanem ennek többszöröse, akár 500 000 ember lássa, hallja vagy olvasson erről a divatos és egyedi eseményről.     

 

Az esemény helyszínei:

·       Budapest: BZN Campus, Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar, Info Park Ericsson Székház, Planetárium, Klebelsberg Kultúrközpont, A 38 hajó, iskolák

·       Miskolctapolca: BAY LOGI Campus

·       Vácrátót: Ökológiai Kutató Központ, Nemzeti Botanikus Kert

 

 

Résztvevők listája

Sorszám Résztvevők rövid neve Résztvevő szervezet teljes neve Ország
1. (koordinátor) BZN Bay Zoltán Nonprofit Kft. Magyarország
 2. RCISD Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont Magyarország
 3. HETFA Hétfa Kutatóintézet Magyarország