ENER2i

ENErgy Kutatástól az Innovációig: A Keleti Partnerség országaival való együttműködés megerősítése az energiakutatás és -innováció közötti szakadék áthidalása érdekében

 

Az energiaellátás és energiafelhasználás, valamint a terület innovációs tevékenységének ösztönzése a legfontosabb kihívások között szerepel az EU és a Keleti Szomszédságpolitikai Programban (ENP) részt vevő kelet-európai országok számára. A források hatékonyabb felhasználása és a megújuló és fenntartható energia területén biztosítja a legjobb választ az energiaellátás bizonytalanságai, a növekvő energiaszükséglet és a fenyegető klímaváltozás okozta kihívásokra. Az ENER2i projekt arra összpontosít, hogy ezekre az energiával kapcsolatos kihívásokra innovatív és fenntartható megoldásokat találjon. Ennek érdekében közvetlenül az energiakutatás új eredményei és az európai ipar közötti hézag kitöltését tűzte ki célul. A kutatás és az innováció közötti kapcsolatot hatékony tudásátadási módszerekkel fogja ösztönözni Beloruszban, Grúziában, Moldovában és Örményországban, hozzájárulva ezzel az Unió és az ENP országok kutatási és innovációs szervezeti közötti fenntartható együttműködéshez.

Az ENER2i általános céljai

  1. Az ipari termelők, energiaszolgáltató vállalatok és az energiaipar innovációs képességének és teljesítményének növelése az energiahatékonyság, valamint a megújuló energiák termelése és használata területén.
  2. A tudásbeli hiányok felszámolása, valamint a kutatást végző szervezetek, vállalatok és politikai döntéshozók közötti kapcsolatok erősítése helyi és régióközti szinten, valamint egy stabil keretrendszer létrehozása az EU és az ENP országok közötti tudástranszfer számára.
  3. Az innovációs környezet és a kulcsszereplők vizsgálata a fókuszterületeken az közfinanszírozású kutatás és az ipar együttműködésével és a tudástranszferrel kapcsolatos lehetőségek és a potenciálisan problémásabb területek és akadályok feltárása érdekében.
  4. Az EU és az ENP országok kompetenciáinak és kölcsönös tanulási potenciáljának javítása az információk és a jó gyakorlatok cseréjének elősegítésével a releváns szervezetek közötti együttműködés és képzési programok által.

Az ENER2i specifikus céljai

  1.  Információgyűjtés Beloruszban, Grúziában, Moldáviában és Örményországban a helyi energiaágazatokról és energiakutatásról. A helyi energiaipari ágazatok erősségeinek és gyengeségeinek feltárása és a fejlődés lehetőségeinek felvázolása. Az energiakutatás és energiaipar főszereplőinek azonosítása.
  2. Kapcsolatok kiépítése a tudáslánc helyi és nemzetközi érintettjei között annak érdekében, hogy új partnerségek és új együttműködő projektek alakuljanak. Ilyen módon az ENER2i erősíteni fogja az együttműködést a vállalkozások és kutatási szervezetek között, csakúgy, mint az ENP és az EU országainak az energia terültén működő innovációtámogató ügynökségei között, továbbá a partnerkeresők számára egy egyszerű és közvetlen elérési lehetőséget teremt.
  3. A helyi kutatók, start-upok és vállalkozások kompetenciáinak és képességeinek erősítése az energiakutatás és -szolgáltatás területén a felsorolt országokban, a helyi energiahatékonysági innovációs folyamatok és kutatás erősítése. Az ENER2i kapacitásépítő programja két elemből fog állni: az ENP országokban tartott képzések  az innováció különféle szempontjairól annak érdekében, hogy támogassák a kutatási eredmények sikeres transzferjét a vállalkozásokhoz és megkönnyítsék az egyetemekről start-up vállalkozások alakulását; a másik egy olyan együttműködési modell kialakítása, amely az ENP országok szakértőit teszi képessé a tudástranszfer megkönnyítésére és arra, hogy fenntartható kapcsolatokat építsenek ki az ENP országok és az EU innovációs szereplőivel.
  4. Innovációtámogatás a célországok számára és a KKV-k és kutató intézetek közötti nemzetközi együttműködés erősítése az érintettek innovatív gondolkodásának ösztönzésével. Egy olyan demonstrációs akciót és egy innovációs voucher-rendszert fejlesztenek és vesznek alkalmazásba, amely közvetlenül támogatja az energiakutatás és fejlesztés innovációit az ENP országokban.
  5. Megfelelő terjesztési eszközök és módszerek használata, valamint annak biztosítása, hogy a projekt eredményei minden érintett félhez eljussanak.

 

Projekt résztvevők

Sorszám. * Résztvevő intézmény neve Ország
1 (Koordinátor) ZSI – Centre for Social Innovation Ausztria
2 RCISD – Regional Centre for Information and Scientific Development Magyarország
3 ESEIA – European Sustainable Energy Innovation Alliance Ausztria
4 BelISA – Belarusian Institute of Systems Analysis and Information Support Belaruszia
5 NAS RA- National Academy of Sciences, Republic of Armenia Örményország
6 AITT- Agency for Innovation and Technology Transfer Moldávia
7 TTA – Technology Transfer Association Örményország
8 BIF – Belarusian Innovation Fund Belaruszia
9 EECG – Union “Energy Efficiency Center Georgia” Grúzia
10 ee – Energy engineers GmbH Németország
11 ODIMM – Organization for Small and Medium Enterprises Sector Development Moldávia

 

Kapcsolat

E-mail: ener2i@rcisd.eu