Archívum, Események, Hírek

‘EaP PLUS’ – a Horizon 2020 keretében új, a Keleti Partnerség Országaival indult projekt

2016. szeptember 1-vel indult az új EaP PLUS nevű (Tudomány, technológia és innováció (TTI) nemzetközi együttműködési hálózat a Keleti Partnerség országaival) a H2020 egy új együttműködési és támogatási akciója. A projektindító megbeszélést a konzorcium 17 tagjának részvételével szeptember 26-án tartották Athénben.

Az EaP PLUS célja hogy elősegítse a Keleti Partnerséghez tartozó országok, valamint az Európai Unió államainak kutatói közti együttműködést, valamint fokozza az EaP országok részvételét a Horizon 2020 Keretprogramban.

A projekt elődjének, az IncoNet EaP FP7-es projekt eredményire alapozva az EaP PLUS megszünteti a meglévő akadályokat az EU és a Keleti Partnerség országai közti TTI együttműködésben számos innovatív és célzott  intézkedés révén:

  • stratégiai prioritások meghatározása révén támogatja az EU és a Keleti Partnerség országai közt a politikai párbeszédet, ezáltal maximalizálva a H2020-hoz való csatlakozás pozitív hatásait;
  • erősebb együttműködést hoz létre a kutatók és a H2020 résztvevői között, például információs napok szervezésével, tudományos diszpórákkal való együttműködéssel és hálózatépítés támogatásával;
  • kutatás és innováció együttműködést lehetővé tevő eszközöket segít elő publikáció, társszerző elemzésekkel, klaszter rendszerekkel, továbbá technológiai platform koncepciók előmozdításával a Keleti Partnerség országai számára;
  • optimális keretfeltételeket biztosít és az együttműködést javítja politikai irányelvekben, programokban TTI döntéshozók számára tartott képzések révén, továbbá fokozott együttműködést és összetartást biztosít az EU tagállamok valamint a Keleti Partnerség politikai irányelvei és programjai között, úgy mint a Közös programozás (JPI), Európai Tudományos és Technológiai Együttműködés (COST), valamint a nemzeti programok.

eap_plus-1474973455

Az EaP PLUS koordinátora Dr. George Bonas, a CeRISS ügyvezető igazgatója. Az EaP PLUS konzorcium nagy tapasztalattal bíró 17 tagja széles földrajzi lefedettséget és sokszínű, egymást kiegészítő szakmai kompetenciákat biztosít.

A konzorciumban 14 ország képviselteti magát, kiváló egyensúlyt biztosítva az EU és a Keleti Partnerség országai között: 9 ország az EU tagállamaiból, 8 pedig a Keleti Partnerség országaiból vesz részt. Két partner nemzetközi sajátossággal is rendelkezik: a Fekete-tengeri Nemzetközi Tanulmányok Központja (ICBSS), mely Görögországban székel és az Európai Üzleti és Innovációs Központok Hálózata (EBN), mely Belgiumban működik.

A projektben 8 intézmény vesz részt a 6 Keleti Partnerség országaiból úgy, mint hatóságok, támogató ügynökségek (UKRTECHNIFORM nevében eljáró Oktatási és Tudományok Minisztériuma  Ukrajna – SRNSF – Grúzia; SDF-AZ – Azerbajdzsán), kutató szervezetek (NASU – Ukrajna, NAS-RA – Örményország, CIP nevében a Tudományos Akadémia   Moldova, BelISA – Belarusz) és a civil társadalom (ICARTI – Grúzia).

A konzorciumban 8 EU tagállam vesz részt: Ausztria (ZSI), Belgium (EBN), Franciaország (Inno TSD), Németország (DLR), Görögország (CeRISS), Magyarország (RCISD), Lengyelország (IPPT-PAN) és Portugália (SPI). Ezen intézmények az alábbi területeken bírnak jelentős tapasztalattal: felelős vezetői a nemzetközi TTI együttműködés a Keleti Partnerség országaival, innovációs szakemberek, akik tagját képezik az EU innovációs hálózatának, és Nemzetközi Kapcsolattartó Pontok (NCP-k).

A projekt 36 hónapos megvalósítási időszakot követően 2019. augusztus 31-én zárul.